Dom i ogród
Do czego służy dezynfekcja?

Każdy z nas słyszał kiedyś o pojęciu dezynfekcji, ale w sumie mało kto wie czym tak dokładnie ona jest i na czym polega. Warto się w takim razie zagłębić w ten proces by wiedzieć kiedy może się on nam przydać.

Najogólniej rzecz ujmując dezynfekcja Warszawa stanowi proces niszczenia wegetatywnych form mikroorganizmów oraz ich przetrwalników. Często jednak nie udaje się w pełni usunąć form przetrwalnikowych, a co za tym idzie materiał zdezynfekowany nie jest jałowy. Dezynfekcję stosuje się na powierzchniach i przedmiotach użytkowych.

bakterie(sxc.hu)

bakterie(sxc.hu)

Można stosować ją jako środek zapobiegawczy lub doraźne w przypadku wystąpienia zakażenia. Dezynfekcja zapobiegawcza popularna jest wszędzie, gdzie istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się drobnoustrojów lub mikroorganizmów. Zazwyczaj są to stołówki, kuchnie, łazienki, a także przedmioty takie jak zastawa stołowa, naczynia etc. Dezynfekcja ogniskowa stosowana na ognisko zakażenia, a także na koniec by oczyścić pomieszczenia czy przestrzeń w jakiej znajdowało się zakażenie.

Istnieje wiele rodzajów dezynfekcji. Do jej podstawowych metod należy fizyczna, chemiczna oraz chemiczno-termiczna.

Do fizycznej zaliczyć można promieniowanie, a także wykorzystanie pary wodnej. Z kolei do chemicznej zaliczają się takie środki jak alkohole, czwartorzędowe sole amonowe, związki fenolowe, związki halogenowe, utleniacze, etc.

About the author

Related Post