Dom i ogród
Jak dbać o swój ogród?

Posiadanie własnego ogrodu to marzenie wielu ludzi, szczególnie tych, którzy „skazani” są na mieszkanie w bloku. Ogród kojarzy się najczęściej z prywatną oazą spokoju, do której udajemy się po ciężkim dniu w pracy lub w szkole. To miejsce, w którym nikt nam nie przeszkadza, ani nie zadręcza problemami dnia codziennego. Wszechobecna zieleń, zapach kwiatów i śpiew ptaków działają na nas kojąco i odprężająco.

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że ogród to także ciężka praca, związana z jego pielęgnacją i ochroną. Do tego dochodzą także niemałe wydatki, związane między innymi z nawodnieniem i oświetleniem. Ogród trzeba zabezpieczyć przed szerzeniem się szkodników i porostem chwastów. W tym celu niezbędna jest inwestycja w różnego rodzaju środki owadobójcze, a do zahamowania chwastów niezbędna okazać się może agrotkanina. Oferta na rynku ogrodniczym nieustannie się rozszerza i wzbogaca o nowe rozwiązania. Możemy wręcz przebierać w środkach, zabezpieczających nasz ogród, nie wpływając przy tym negatywnie na np. jakość gleby.

Należy też pamiętać o regularnym podcinaniu krzewów, obcinaniu gałęzi i pieleniu. Warto zatroszczyć się też o prawidłowe nawodnienie naszych roślin, niektóre z nich potrzebują więcej wody, a niektóre troszkę mniej, dlatego trzeba mieć to zawsze na uwadze.

Urozmaiceniem dla naszego ogrodu na pewno będzie oczko wodne lub mały stawik. Jednak trzeba pamiętać, że to wymaga od nas dodatkowej pracy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie chociaż raz w tygodniu oczyszczać wody, to nie bierzmy się za to – oszczędzimy sobie dodatkowego stresu.

ogród

ogród

About the author

Related Post