Bez kategorii
Jak ważne jest regularne badanie się?

Choroby mogą spotkać każdego z nas bez wyraźnej przyczyny. Mowa zarówno o lekkich przeziębieniach i grypie jak i o poważniejszych chorobach, które zagrażają naszemu zdrowiu. Profilaktyka przeciw chorobom jest najważniejsza, a można ją wykonywać na różny sposób. Mówi się między innymi że sport to zdrowie. Wystarczy uprawiać sport kilka razy w tygodniu, a nasza odporność wzrośnie i będziemy się czuć lepiej każdego dnia. Ponadto bardzo ważne są również witaminy. Trudno jest je dostarczyć z posiłku, więc w aptekach możemy spotkać bardzo korzystne preparaty witaminowe. Można spokojnie brać po jednej tabletce każdego dnia, ale prawdą jest że trzeba zwracać uwagę na skład. Niektóre preparaty mają końskie dawki witamin, które w takiej ilości nie są już takie zdrowe.

Badania ogólne

Trudno znaleźć osobę, która szczególnie lubi się badać. Badanie ogólne to najczęściej badanie krwi i dodatkowo moczu. Pobieranie krwi należy do względnie nieprzyjemnych, przez co spora część osób unika tego jak ognia. Plusem jest fakt, że przebieg takiego badania to tylko niecałe pięć minut. Niestety przez ten czas niektórzy mogą nawet omdleć. Badanie krwi najlepiej odzwierciedla stan naszego zdrowia i gdy wyniki są dobre to możemy być względnie zadowoleni. Mówi się, że takie badania powinno się wykonywać chociażby raz na pół roku. Jakiekolwiek zmiany rozwijają się bardzo długo, więc nie ma wskazań aby wykonywać je częściej. Kolejną zaletą jest fakt, że badania krwi są finansowane przez narodowy fundusz zdrowia i nie trzeba na nie czekać w żadnym wypadku.

badanie krwi (pixabay.com)

Kiedy wykonywać inne badania?

Czasem wspomina się o takich badaniach jak chociażby rezonans magnetyczny czy EKG. Są to badania specjalistyczne wykonywane tylko przy różnych problemach. Nie warto jest tracić pieniądze w przypadku, gdy nie mamy żadnego podejrzenia. Badania te również są finansowane przez fundusz zdrowia, ale czas oczekiwania jest tak długi, że lepiej jest wykonać je prywatnie. Badania specjalistyczne takie jak mycoplasma badanie powinno się wykonywać tylko w momencie podejrzenia jakiegoś urazu lub choroby. Tak jest chociażby w przypadku gdy pewne choroby przewijają się w naszej rodzinie i pojawiają się z pokolenia na pokolenie. Mogą to być choroby genetyczne lub choroby dziedziczne i mając takie podejrzenie warto co jakiś czas się badać, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Tak samo jest w przypadku cukrzycy, która na ogół nie jest dziedziczna, ale często z jakiegoś powodu pojawia się w jednej, konkretnej rodzinie. Jednak cukrzyce można już wykryć podczas badań okresowych krwi, więc nie trzeba do tego wykonywać żadnego specjalistycznego badania.

About the author

Related Post