Internet
Jak zachować bezpieczeństwo w internecie?

Internet jest bardzo szerokim źródłem wymiany danych i informacji. Bez problemu możemy komunikować się z osobami znajdującymi się za oceanem czy przeglądać strony, które są kierowane na rejon azjatycki. Tak naprawdę nie ma to żadnego sensu, ale w ten sposób można zrozumieć zasięg i potęgę internetu. Oznacza to, że użytkownik z dalekiego kraju może w jakiś sposób wpływać na informacje, które znajdują się u nas. Mowa oczywiście o hakerach i twórcach bardzo popularnych wirusów komputerowych. Przed hakerami powinny się bronić raczej tylko większe korporacje, ale na działanie wirusów komputerowych narażeni są wszyscy.

Jakie zagrożenia niosą wirusy komputerowe?

Wirusy komputerowe dla niektórych będą się kojarzyć jedynie z uszkodzeniami sprzętu komputerowego czy systemu operacyjnego. Jednak takie działanie wirusów jest niezbyt opłacalne, ponieważ nie generuje żadnego zarobku dla twórcy. Twórcy wirusów produkują je w taki sposób, aby móc jakoś na nich zarobić. To oznacza, że wirusy komputerowe będą próbować wykraść chociażby nasze dane do ważnych serwisów takich jak portale społecznościowe czy bank. W przypadku portali społecznościowych, będzie można uzyskać bardzo poufne informacje od rodziny i znajomych. Natomiast przechwycenie danych do banku oznacza już bardzo przykre konsekwencje.

dane do logowania (pixabay.com)

Unikanie wirusów

Mówi się, że wirusów raczej nie da się uniknąć, ale prawda jest taka że rozsądne korzystanie z internetu gwarantuje dostateczne bezpieczeństwo przed wirusami. Wirusy bardzo często są wysyłane na skrzynkę pocztową, więc nie powinniśmy otwierać podejrzanych maili. Takie maile to najczęściej bardzo korzystne oferty, które mówią o wygranych w loteriach czy chociażby o ofercie bardzo dobrze płatnej pracy. W takim momencie można sobie zadać bardzo proste pytanie: „Dlaczego akurat taka oferta przyszła do mnie?”. Każdy kto żyje chociaż 18 lat na tym świecie wie doskonale, że za darmo nie można otrzymać nic korzystnego. Wirusy mogą znajdować się także przy pobieraniu różnych programów, które są na ogół korzystne. Dlatego programy komputerowe trzeba pobierać tylko ze sprawdzonych stron, a takie są przede wszystkim strony producenta.

About the author

Related Post