Rozrywki i hobby
Jakie opony należy wybrać do roweru?

Opony dla rowerów nie są aż tak ważnym elementem jak w przypadku samochodów i motocykli. Sam rower ma niewielką masę, a z rowerzystą ta masa i tak jest stosunkowo niska w porównaniu do motocykla. Dlatego opona nie jest aż tak dociśnięta i nie spełnia aż tak ważnej roli. Jednak nie można jej zadania całkowicie odrzucić bo to właśnie ona gwarantuje nam bezpieczeństwo. Chodzi tu głównie o bieżnik, który musi być w miarę głęboki. W miarę z upływem czasu opona się stopniowo wyciera i bieżnik maleje. Stan bieżnika trzeba regularnie kontrolować i gdy zbliży się do zera, to musimy zastanowić się nad nowymi oponami. Tu pojawia się problem, bo rynek opon jest całkiem szeroki.

Standardowe opony

Zwykli użytkownicy rowerów nie powinni za bardzo szaleć z zakupem opon. Jest spory wybór opon średniej jakości, które nie zaskakują możliwościami ani zbyt wygórowaną ceną. Właściwości zwykłej opony, która nada się zarówno na drogę jak i na bezdroża są wystarczające aby wytrzymała ona co najmniej rok. Więcej tak naprawdę nie będzie nam potrzeba, chyba że zamierzamy uprawiać jakiś sport związany z rowerami. W każdym razie najczęściej kupuje się opony terenowe. One są tak naprawdę najbardziej uniwersalne. Są jeszcze opony miejskie, którymi także można jeździć terenowo, ale kładą nacisk bardziej na jazdę po drodze asfaltowej. Nad tym tak naprawdę trzeba się będzie zastanowić, bo każda opona przekłada się inaczej na właściwości jezdne, a musi to przecież odpowiadać naszym preferencjom.

dobre opony zapewniają przyczepność (pixabay.com)

Specjalne opony

Dla pasjonatów sportów rowerowych zostały stworzone specjalne opony. Przykładowo mogą to być torowe szytki, które tak naprawdę pozbawione są bieżnika. Służą głównie do wyścigów po twardej nawierzchni i pod żadnym pozorem nie nadają się na mokrą nawierzchnię. Brak bieżnika spowodowałby bardzo szybką wywrotkę. Innym rodzajem opony są opony drutowe. Przykładem takiej opony może być schwalbe hurricane. Jej zaletą jest duża odporność na przebicie ze względu na wzmocnioną konstrukcję. Ciekawostką jest, że w specyfikacji można znaleźć nawet elementy z kevlaru. Taka opona jest przeznaczona głównie dla osób, które dość często przebijają opony. Jest jeszcze opcja dla osób, które tęsknią za rowerem w okresie zimowym. Chodzi o opony wyposażone w kolce, które wbijają się w śnieg i umożliwiają jazdę zimą. Gdy nie możemy się powstrzymać i zależy nam na ciągłej jeździe to warto zakupić takie opony, lecz ich cena może być zaskakująca.

About the author

Related Post