Technika i przemysł
Kwestie bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych

Zakładów produkcyjnych na terenie naszego kraju na dzień dzisiejszy nie brakuje. Stanowią one miejsca pracy dla naprawdę całkiem sporej ilości osób. W jednym zakładzie pracuje czasami nawet kilkaset osób. Oczywiście wiele zależy od tego, czym zajmuje się dany zakład i jak wygląda cały etap produkcji. Bywa, że w takich miejscach wykonuje się tylko niektóre komponenty, które następnie muszą przejechać w inne miejsce, by dokończenie produkcji było możliwe. Jednak często z takich fabryk wychodzą już gotowe produkty, które trafiają z zakładu produkcyjnego bezpośrednio do sklepów lub do wielu magazynów. Ilość pracujących w takich zakładów osób, wymusza wręcz konieczność stosowania w nich specjalnych zasad BHP oraz instalacji, które są w stanie zapewnić pracownikom maksymalne bezpieczeństwo jak i korzystne i wygodne warunki pracy. Nie ma bowiem nic ważniejszego w przypadku takich miejsc.

Wentylacja (sxc.hu)

Wentylacja (sxc.hu)

Ryzyko wystąpienia pożaru

Ryzyko wystąpienia pożaru w zakładach produkcyjnych oraz wszelkiego rodzaju magazynach bywa całkiem duże. Nie brakuje w takich miejscach łatwopalnych materiałów, które pomogłyby tylko w rozprzestrzenieniu się ognia. Źródeł samego ognia też okazuje się być całkiem sporo. W zakładach produkcyjnych znajduje się wiele maszyn, które pracują pod naprawdę wysokimi temperaturami, wymagają również stałego dostępu do energii elektrycznej. Łatwo jest więc o wystąpienie pożaru. Konieczne jest więc zorganizowanie instalacji przeciwpożarowych, które doskonale poradzą sobie z powstrzymaniem ognia w jak najszybszym tempie. Życie ludzi w takich sytuacjach jest najważniejsze. Często spotkać się można w zakładach z wieloma gaśnicami, które znajdują się niemal na każdym kroku. W razie zauważenia pożaru, ktoś może sprawnie i szybko zareagować i zgasić ogień zanim jeszcze zdąży on się rozpowszechnić na znacznie większą skalę i stanie się pożarem, który trudno będzie w jakikolwiek sposób opanować. Zraszacze też bardzo często można spotkać w takich miejscach. Nie może brakować również dróg ewakuacyjnych, które będą w stanie pomóc w szybkim ewakuowaniu wielu pracowników, a należy mieć na uwadze, że nie zawsze może być to takie proste.

Wentylacja (sxc.hu)

Wentylacja (sxc.hu)

Klimatyzacja i wentylacja

Oczywiście konieczne jest zadbanie o idealne warunki pracy dla wszystkich osób znajdujących się na terenie hali. Oczywiście dość logiczne jest, że nie jest tak łatwo zapanować nad temperaturą powietrza, ale należy przynajmniej zapewnić jego ciągły przepływ, który pozwoli oddychać świeżym powietrzem. Stały przepływ powietrza zapewniają zazwyczaj kanały wentylacyjne, która jest obowiązkowym elementem miejsc, w których pracują ludzie. Dostarcza do pomieszczeń świeże powietrze i dodatkowo w razie zagrożenia pożarem, doskonale radzi sobie z oddymianiem pomieszczeń. Nie można lekceważyć bezpieczeństwa i warunków pracy ludzi. Ich życiu jak i zdrowiu nie powinno nic zagrażać. Oczywiście oni sami również muszą przestrzegać wcześniej ustalonych zasad BHP, tak by nie było w stanie im cokolwiek zagrozić.

About the author

Related Post