Technika i przemysł
Lotnictwo i zmiany w nim na przestrzeni lat

Na przestrzeni lat wszelkiego rodzaju samoloty zmieniały się właściwie nie do poznania. Początki w tym zakresie były jednak dosyć trudne i często samoloty nie do końca spełniały swoje zadanie. Początkowe próby lotu kończyły się często fiaskiem i dopiero z czasem taki stan rzeczy uległ znaczącej zmianie. Użycie silnika spalinowego było w takim przypadku kluczowe, ponieważ to dzięki temu możliwe było oderwanie się od ziemi.

Samoloty bojowe

Samoloty odegrały bardzo dużą rolę podczas drugiej wojny światowej, kiedy to brały one udział w wielu bitwach w Europie i nie tylko. Tamte samoloty bojowe znacząco różniły się jednak od tych, z którymi mamy do czynienia obecnie. Różnice te dotyczą zarówno prędkości samolotów jak i ich uzbrojenia. Obecne myśliwce są tak szybkie, że piloci muszą przejść przez bardzo wiele szkoleń, zanim zostaną oni dopuszczeni do możliwości poprowadzenia takiej maszyny. Związane jest to między innymi z ogromnymi przeciążeniami, jakim podlega ciało pilota podczas wykonywania poszczególnych manewrów.

Obecne myśliwce są zaawansowane pod każdym względem (sxc.hu)

Obecne myśliwce są zaawansowane pod każdym względem (sxc.hu)

Samoloty pasażerskie

W dzisiejszych czasach samoloty najczęściej służą do przewozu pasażerów. Lot takim środkiem transportu trwa często dosyć krótko i wbrew pozorom jest on bardzo bezpieczny. Mimo to wiele osób boi się latać, ale tak naprawdę obawy te są nieuzasadnione, ponieważ wypadki lotnicze zdarzają się o wiele rzadziej niż chociażby wypadki samochodowe. Biorąc pod uwagę to, jak lotnictwo rozwijało się na przestrzeni lat, możemy mieć pewność że w przyszłości będziemy mieć do czynienia z jeszcze bardziej zaawansowanymi maszynami tego typu.

About the author

Related Post