Technika i przemysł
Narzędzia pomiarowe w zakładzie produkcyjnym

W zakładach przemysłowych bardzo często wykorzystuje się narzędzia pomiarowe. Służą one do przeprowadzania kontroli jakości, jak również do sterowania procesem wytwórczym. Utrzymanie ich w odpowiednim stanie jest sprawą kluczową, która może mieć wpływ na to jak będzie przebiegała praca w takim zakładzie pracy. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że w czasie użytkowania mocno się zużywają, co wymaga ich częstych kalibracji. Dzięki temu są one w stanie spełnić wyśrubowane wymagania, które stawiane są przez normy jakościowe i specyfikacje techniczne. Jeżeli upłynie termin ich ważności to wtedy nie można uznać wyników pomiarów za miarodajnych. Niektórzy dostawcy mogą z miejsca odrzucić dostarczone komponenty z takiego procesu. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze przestrzegać wszystkich terminów, bo jest to ważne i może decydować o kosztach ponoszonych przez firmy przemysłowe. Problemem jest jak zwykle ewidencja takich nazrzędzi i kontrolowanie ich stanu.

Narzędzia pomiarowe

Mogą być one rozlokowane w wielu miejscach na terenie zakładu, co dodatkowo utrudnia utrzymanie wszystkiego w odpowiednim zakresie. jedną z najważniejszych rzeczy będzie więc zainwestowane w specjalistyczne oprogramowanie, które jest w stanie zapanować nad narzędziami pomiarowymi na terenie zakładu przemysłowego. Ewidencja narzędzi pomiarowych wcale nie musi być taka skomplikowana jak się nam wydaje. Zastosowanie specjalistycznego oprogramowania daje ogromne szanse na to, aby zapanować nad takimi rzeczami i zapewnić sobie zdecydowanie lepsze rozwiązania. W innym razie będzie dochodziło do poważnych problemów, które jak już zostało wspominane – mogą przyczynić się do utraty wiarygodności wśród dostawców, jak również ponieść całkiem duże konsekwencje pod względem finansowym. Mając dedykowane rozwiązanie informatyczne jesteśmy w stanie zapewnić sobie znacznie lepsze przestrzeganie wszystkich terminów np. legalizacji czy wzorcowania. Nie musimy poświęcać tak wiele czasu na ręczne ewidencjonowanie.

Elektroniczna suwmiarka - jedno z bardziej podstawowych urządzeń pomiarowych (sxc.hu)

Elektroniczna suwmiarka – jedno z bardziej podstawowych urządzeń pomiarowych (sxc.hu)

Systemy informatyczne

Dodatkowo takie systemy wyposażone są też w liczne systemy, które pomigają na kontrolę narzędzi pomiarowych. Można na przykład wygenerować kody kresowe lub kody QR, które później przylepia się na każde takie narzędzie. Zamiast ręcznie porównywać numer z kodem katalogowym będziemy w stanie po prostu przeskanować wzór i na tej podstawie otrzymać wszystkie niezbędne informacje. Jak widać jest to zdecydowanie wygodniejsze i pozwala również na usprawiedliwienie pracy. Coraz częściej takie rozwiązania są wdrażane do firm zajmujących się produkcją, szczególnie dla branży motoryzacyjnej. To właśnie w niej od lata przykłada się dużą uwagę do spraw związanych z jakością. Możemy zauważyć komputeryzację również w innych miejscach działania takich przedsiębiorstw – kontroli podlegają też procesy oraz przepływ materiałów. Wykorzystuje się systemy klasy MRP do nadzorowania produkcji i jej obsługi na wielu różnych poziomach. Skutecznie poprawia to wskaźniki firmy i przyczynia się do zwiększenia wydajności.

About the author

Related Post