Ekologia i środowisko
Niesamowita wrząca rzeka nadal zagadką

Kiedy jeden z naukowców z zespołu National Geographic dorastał w Peru jego dziadek opowiadał mnóstwo historii o hiszpańskich konkwistadorach, miastach ze złota oraz rzece tak gorącej, że może ugotować człowieka żywcem. Nie jest to najlepsza motywacja do inwestycji w domy w hiszpanii nad morzem, ale enigma zarówno dla tubylców jak i dla naukowców z całego świata.

Pierwsze oczywiste wytłumaczenie wrzącej wody, które nasunie się nawet laikowi to bliskość wulkanu. Jednak ta rzeka jest wyjątkowa także i pod tym względem, gdyż najbliższy aktywny wulkan znajduje się 400 mil dalej.

Zlokalizowana w Amazonii, rzeka ma około 4 mil długości gotuje się do 120 i 196 stopni Fahrenheita i jest nieustannie pilnowana przez lokalnego szamana. Według lokalnych mieszkańców wrzenie wody jest spowodowane przez pokrętnego ducha, który rodzi zarówno gorącą jak i zimną wodę.

Mieszkańcy używają jej do gotowania, mycia, picia a nawet tworzenia lekarstw. Jest niezbędną częścią ich codziennego życia. Ten fenomen natury, mimo iż odkryty lata temu cały czas pozostawał niedostrzeżony przez resztę świata, a szczególnie naukowców.

Jedyne, co dziś wiemy na pewno o tej rzece jest to, że istnienie niezależnie od żadnego wulkanu, a jej wody ze źródłem podziemnym mogą pochodzić nawet i z polodowcowych And.

Po udokumentowaniu tych i innych odkryć dotyczących rzeki z pewnością wzbudzi ona szersze zainteresowanie i niestety także zapewne stanie się z czasem kolejną turystyczną atrakcją. Dlatego też badacz Andres Ruzo założył organizację non-profit mającą na celu ochronę tego cudu natury oraz publikację kolejnych odkryć z nią związanych.

river-esk-1500x1000

About the author

Related Post