Rozrywki i hobby
„Od deski do deski”

Książki są przedmiotami, które pozwalają nam na zdobycie wiedzy, gwarantują możliwość zapoznania się z wieloma ciekawymi bohaterami oraz ich przygodami. Skąd bowiem wzięło się powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”? Czy ma to jakiś większy sens, czy jest to po prostu zwyczajnym nic nie znaczącym powiedzeniem? Odpowiedź na ten temat jest całkiem prosta, lecz wymaga cofnięcia się nieco w przeszłość i zagłębienia się w historię książek.

Dawniej mało kto potrafił czytać i pisać

Istniały niegdyś czasy, gdy czytać i pisać umiał tylko niewielki ułamek ludzkiego społeczeństwa, przez co nie miał za bardzo kto pisać książek. Było ich bardzo mało i były zazwyczaj całkiem drogie. Właśnie w tym okresie, zazwyczaj za okładki książek służyły zwyczajne deski, które były w stanie w jednym miejscu, w odpowiedniej kolejności utrzymać wszelkie kartki. Z czasem zapotrzebowanie na książki rosło, ludzie coraz częściej posiadali umiejętność pisania i czytania, dlatego chętniej sięgali po książki.

Książka (sxc.hu)

Książka (sxc.hu)

Okładki z czasem się zmieniły

Oczywiście drewniane okładki nie były zbyt wygodne. Książki przez nie były bardzo ciężkie, trudno było je ze sobą nosić. Okładki szybko więc zmieniły swoją formę i zaczęły przypominać w zdecydowanie większym stopniu, książki, z którymi zetknąć się możemy dzisiaj. W momencie wynalezienia druku przez Gutenberga, książki zaczęły powstawać na zdecydowanie większą skalę, dzięki czemu coraz większa ilość osób miała do nich całkiem łatwy dostęp. Dzisiaj na świecie jest ich ogromna ilość osób i tak naprawdę każdy może pozwolić sobie na napisanie swojej własnej.

About the author

Related Post