Dom i ogród
Planowanie budowy domu

Własny dom to przede wszystkim przestrzeń zagospodarowana w sposób, jaki sobie tylko wymarzymy. Takiej swobody nigdy nie da nam mieszkanie, dlatego dom zawsze będzie korzystniejszą opcją, chociażby pod względem komfortu. Aby w ogóle podejść do budowy domu to trzeba najpierw załatwić mnóstwo innych rzeczy. Pierwszą będzie zakup odpowiednio wielkiej działki. Żeby działka była całkiem dobra pod budowę to powinna mieć co najmniej 2 Ary. Na takiej działce można postawić dom o powierzchni przekraczającej 100 metrów kwadratowych i zaprojektować całkiem ładne podwórko nie martwiąc się o przestrzeń. Zakup działki jednak nie jest taki łatwy, bo działki nie należą do tanich. Poza tym znalezienie działki w całkiem ciekawym miejscu i w rozsądnej cenie graniczy obecnie z cudem.

Projekt domu

Projektowanie domu to kolejne godziny poświęconego czasu. Nie jest to łatwe, a na pewno samemu tego nie dokonamy. Żeby zaprojektować dom to trzeba udać się do doświadczonego architekta i spędzić z nim mnóstwo czasu zanim dojdziemy do końca planowanego projektu. Trzeba będzie wybrać metraż domu, ilość pomieszczeń a także materiał z którego zostanie wykonany. Obecnie domy buduje się z drewna, pustaków czy chociażby cegieł. Płyty fasadowe mogą być także wykonane z piaskowca, ale to dość rzadki widok i można go uznać poniekąd za ekskluzywny. Projektowanie domu zajmie architektowi wiele dni, ponieważ dojdą do tego ciągłe zmiany ze względu na nasze preferencje. Także zanim wybudujemy dom to może minąć co najmniej rok lub dwa lata.

architekt projektujący dom (pixabay.com)

Gotowe projekty

W internecie można znaleźć pełno gotowych projektów domów rodzinnych. Projekty te wyglądają na bardzo atrakcyjne i tak naprawdę warto jest z nich skorzystać. Oczywiście zakup takiego gotowego projektu często przekracza kwotę dwóch tysięcy złotych. Zanim jednak podejmiemy taki zakup to warto umówić się również do miejscowego architekta. On na podstawie swojego doświadczenia zobaczy czy projekt rzeczywiście jest udany i czy jest w ogóle sens budować taki dom. Okazuje się, że niektóre projekty mają w sobie wady, których przeciętny człowiek nie zauważy. Gotowe projekty mają także przewidziane rozmieszczenie pokojów i ich metraż, a w tym mogą tkwić bardzo nieprzyjemne szczegóły. Także zanim skorzystamy z gotowego projektu to i tak warto go dokładnie przejrzeć przed zakupem. Minus jest taki, że przed zakupem danego projektu mamy tylko częściowy wgląd w przewidziany wygląd czy rozmieszczenie pokojów. Może się okazać, że pieniądze które wyłożymy na zakup gotowca, będą pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

About the author

Related Post