Prawo
Spadek – powód wielu rodzinnych konfliktów

Życie bardzo często pisze nieprzewidziane scenariusze, a jednym z nich może być śmierć bliskiej osoby. Odejście bliskiego to ogromny smutek wśród całej rodziny i wielodniowa żałoba, ale już kilka dni po tragicznym wydarzeniu zaczynają się kolejne problemy. Mowa oczywiście o spadku, który jest bardzo poważnym problemem w polskich rodzinach. Prowadzi on do kłótni między rodziną i do ogólnego poróżnienia. To dlatego, że niektórzy nie potrafią się pogodzić z faktem, że spadek należy tylko do konkretnych osób w rodzinie. Jest dzielony według prawa i jeżeli nie ma żadnego dokumentu zmieniającego podział, to należność kierowana jest tylko do najbliższej rodziny.

Komu należy się majątek?

Powód konfliktów w rodzinie jest bardzo prosty, a tak naprawdę jest lekko niewyjaśniony. Spadek zawsze zapisany jest najbliższej rodzinie i dzielony jest na odpowiednie procenty. Najgorzej jest w przypadku gdy po zmarłej osobie pozostaje dom. Wedle podziału procentowego, trzeba podzielić się majątkiem po odpowiednich częściach. Problem w tym, że domu nie da za bardzo się podzielić i rozdać na części, bo jest to fizycznie niemożliwe. Sprzedaż także może być bardzo trudna, bo na nią muszą się zgodzić wszyscy, którym majątek ten został przydzielony. Jedyną możliwością jest wprowadzenie się do takiego domu, ale wtedy trzeba resztę osób spłacać latami. Dlatego właśnie powstają nowe konflikty, a czasem w grę wchodzi nawet samowolka i przywłaszczanie sobie mienia.

rozprawa sądowa (pixabay.com)

Jak walczyć z tym problemem?

Jak wiadomo z rodziną lepiej jest się na spokojnie dogadać niż od razu straszyć sprawą sądową. Jeżeli jest możliwość to najlepiej jest zapoznać się z prawem i umówić się na spokojną rozmowę. Dopiero jeśli to nie poskutkuje to trzeba będzie skorzystać z pomocy adwokata. Adwokat Sosnowiec już dokładnie przemyśli plan działania i jeżeli będzie to potrzebne, to pokieruje sprawę do sądu rodzinnego. Niestety taki konflikt trzeba jakoś rozwiązać, bo w innym wypadku dojdzie do rozkradania majątku i innych nieprzyjemnych sytuacji. Samowolka nie jest wskazana, a sąd dokładnie rozwiąże sprawę. W przypadku gdy jesteśmy pewni swojej własności to rozprawy sądowe nawet nie będą się długo ciągnąć, a wszystko trafi w nasze ręce według prawa.

About the author

Related Post