Prawo
Ustalanie majątku dłużnika

Zapożyczając się u kogoś, niezależnie od tego czy w placówce bankowej czy u osoby prywatnej, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie wywiązanie się z umowy, która dotyczy spłaty pożyczki. Jeżeli złamiemy jakiekolwiek zasady i nie wywiążemy się z postawionych przed nami obowiązków, musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później zostaną wyciągnięte adekwatne konsekwencje, które w dużym stopniu będą w stanie utrudnić nam normalne funkcjonowanie. Jeżeli zostaniemy dłużnikiem jakiejś osoby, będzie możliwe dokonanie przez komornika egzekucji wierzytelności, czyli zajęcia części naszego majątku w celu spieniężenia jej i przekazania wierzycielowi. Należy więc pamiętać, by wywiązywać się ze swoich obowiązków w takich sprawach.

Prawo (sxc.hu)

Prawo (sxc.hu)

Prawa i obowiązki komornika

Korzystając z usług komornika, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie na początku ustalenie majątku dłużnika. Wykonuje się to na podstawie wykonywania zapytań do różnego rodzaju instytucji, co często wiązać się można z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Dzięki temu jednak będziemy mogli bardzo szybko i sprawnie określić majątek dłużnika, który będzie mógł zostać zajęty przez komornika. Zazwyczaj by komornik sądowy Opole mógł przeprowadzić jakiekolwiek prace, musi zostać przeprowadzone określenie majątku danej osoby. Prace związane z egzekucją majątku mogą zostać przeprowadzane każdego dnia roboczego w godzinach 7:00 – 21:00. W przypadku wszelkich pozostałych dni konieczne jest posiadanie specjalnego pozwolenia. Komornik również musi przestrzegać poszczególnych prawnych zasad, w przeciwnym wypadku mogą zostać przeprowadzone czynności dyscyplinarne.

Sąd (sxc.hu)

Sąd (sxc.hu)

Egzekucja majątku

Przez komornika może zostać zajęte niemal wszystko, czego wartość da się w jakikolwiek sposób określić. Najczęściej wierzytelność zajmuje się zazwyczaj w postaci ruchomości, nieruchomości luba nawet wynagrodzenia za pracę. Dlatego podczas licytacji komorniczych bardzo często spotkać się można z różnego rodzaju samochodami, sprzętem elektronicznym, domami, mieszkaniami, garażami, działkami budowlanymi, a nawet odzieżą. Takie przedmioty przeznaczone są do licytacji, która może zostać zakupiona przez innych ludzi. Na początku każdej licytacji określona jest wartość danego przedmioty. Na podstawie ceny wywoławczej rozpoczyna się licytację.

Prawa nie należy lekceważyć

Niezależnie od tego, czy prawne przepisy określają bardzo poważne zagadnienia czy z pozoru zupełnie błahe sprawy, należy pamiętać jak bardzo istotne jest przestrzeganie prawa. Warto robić to choćby dla własnego spokoju oraz komfortu codziennego funkcjonowania. W przeciwnym wypadku nie możemy liczyć na to, że ktokolwiek będzie w stanie przymknąć oko na nasze wszelkie czyny. Na dzień dzisiejszy prawo określa wiele zagadnień. Nie mając pojęcia na niektóre tematy śmiało możemy sięgnąć porad znającego się na rzeczy prawnika, dzięki czemu możliwe będzie postępowanie według zasad. Pozwoli to na podejmowanie najbardziej słusznych decyzji.

About the author

Related Post