Biznes i finanse
Własna firma a rozliczenia finansowe

Dla śpiochów ostatni moment by wybrać się do Księgowego, aby się rozliczyć. Oczywiście dla wytrawnych znawców jest możliwość wypełnienia formularza przez internet, ale dla niezorientowanych jak i co odliczamy i obliczamy, lepiej zostawić to fachowcom. Rozliczenie podatkowe możemy złożyć tylko do końca kwietnia, więc nie odkładajmy sprawy. Niestety prawo finansowe ma swój język i nie zawsze wszystko jest jasne. Weilu młodych początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero ruszyli na starcie ma problem, co i jak odliczać. Zresztą z racji zmian ustawy, może się zmienić np. co modemy odliczyć od podatku, jeśli zostanie coś ustawowo wprowadzone

Własna firma (pixabay.com)

Jeśli nasza działalność jest mało dochodowa, albo na stracie z ulgą bez -VAT, czyli nie odprowadzania podatku, to rozliczenie nie jest skomplikowane. Jednak jeśli mamy duża firmę, to czasami lepiej jest wykorzystać możliwości na rynku współpracy w większymi usługodawcami w zakresie księgowości, zwłaszcza jeśli nasze dochody dotyczą wymiany handlowej międzynarodowej, tutaj też są opcje bez VAT. Jeszcze inną sytuacją jest praca zagranicą i np. odzyskiwanie podatku, czasem lepiej jest zapłacić parę złotych i mieć z gotowy papierki w obcych językach prawniczych na których się nie znamy. Zazwyczaj firmy takie jak biuro rachunkowe Lubin biorą jako wynagrodzenie pewien procent od kwoty pozyskiwanej. Możemy też wejść do różnych projektów dla firm, dzięki którym możemy mieć kompleksowe usługi w zakresie finansowym.

Nowe forma regulacji płatności VAT Split payment

Od kwietnia 2018 roku wchodzi do życia nowe rozwiązanie kontroli podatkowej. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do poosiadania dwóch oddzielnych kąt, jedno dla podatku VAT , drugie dla kwoty Netto. Z konta VAT podatku (23%) będzie odchodziła wpłata do Urzędu Skarbowego, zapłata kontrahentowi kwoty będącej równowartością VAT wynikającego z otrzymanej faktury, przelew na zwykły rachunek przedsiębiorcy (za zgodą fiskusa). Split payment określa kwotę oraz konto podatku VAT. Przy tej formie regulacji finansowej, powstał dylemat, kto będzie płacić za dodatkowe konto VAT oraz przelewy, ustalono, że konta Split payment będą bezpłatne połączone z ze zwykłym rachunkiem przedsiębiorcy, a kwota przelewu do zwrotu rachunku podzielonego konta ma być równoznaczna tradycyjnej. Pełen wdrożenie systemu ma wejść w życie w styczniu 2018 roku, każdy przedsiębiorca ma dostać taki rachunek niezależnie do tego, czy podatnik będzie chciał korzystać z podzielonego mechanizmu rachunku. W umowie między bankiem, a podatnikiem środki konta VAT mogą być oprocentowane.

About the author

Related Post