Ekologia i środowisko
Wulkany jako poważne zagrożenie

Człowiek ma w dzisiejszych czasach ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze środowisko naturalne. W wielu przypadkach wpływ ten jest niezwykle szkodliwy, choć tak naprawdę mało z nas zdaje sobie z tego sprawę. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli w jakimś stopniu nie zmniejszymy naszego wpływu na środowisko to może okazać się, że konsekwencje naszych działań będą tak poważne, że w żaden sposób nie będziemy w stanie ich cofnąć, a wówczas może zdarzyć się tak, że nasze dzieci oraz wnuki będą musiały żyć w naprawdę trudnych czasach.

Wulkany i superwulkany

Czasami może jednak być tak, że to sama natura będzie dla nas stanowić naprawdę poważne zagrożenie. Jednym z przykładów mogą być tutaj chociażby wulkany, których erupcja powoduje dostanie się do atmosfery naprawdę sporej ilości materiału piroklastycznego. Materiał ten wraz z czasem zaczyna opadać i to właśnie on może nieść ze sobą duże zagrożenie. Jednym z powodów jest fakt, że nawet kilkucentymetrowa warstwa takiego materiału może być niezwykle ciężka, więc może doprowadzić do zawalenia się dachów poszczególnych budynków. Drugi powód związany jest z tym, że drobinki takiego materiału są niezwykle małe lecz ostre, więc mogą dostawać się do naszych płuc przy oddychaniu i uszkadzać przez to nasze płuca.

Prawdziwym zagrożeniem są jednak tak zwane superwulkany, które mogą stanowić zagrożenie dla całej planety. Największy z nich znajduje się pod parkiem narodowym Yellowstone, znajdującym się w Stanach Zjednoczonych. Jego wybuch może mieć poważne konsekwencje, a materiału piroklastycznego może być tak wiele, że po dostaniu się do atmosfery, przysłoni on promienie słoneczne, co z kolei może doprowadzić do ochłodzenia się klimatu na całej naszej planecie.

About the author

Related Post