Dom i ogród
Zabezpieczenia przeciwpożarowe w domowej instalacji elektrycznej

Bezpieczeństwo w domowym zaciszu jest na dzień dzisiejszy całkiem istotną kwestią. W domu zazwyczaj spędzamy całkiem sporo czasu każdego dnia, dlatego dobrze byłoby czuć się i rzeczywiście być w nim bezpiecznym. Niebezpieczeństwa różnego pokroju czyhają na nas w wielu miejscach. Najczęściej w domach prywatnych i różnego rodzaju mieszkaniach spotkać się można z pożarami. Jak pokazują statystyki dotyczące tego tematu, ilość pożarów, które występują na terenie domów prywatnych na terenie naszego kraju wcale nie maleje. Jest wręcz odwrotnie, co świadczy tylko o tym, że ludzie zbyt często lekceważą tego typu problemy. Ważne jest więc, by nie lekceważyć tego typu zagrożeń, choćby dlatego, że ogień może mieć swoje źródło w naprawdę wielu miejscach. Bywa, że wywołany jest przez nieświadome zagrożenia dzieci bawiące się zapałkami, przez awarie instalacji grzewczych, elektrycznych czy gazowych. W przypadku awarii elektrycznych, możemy w całkiem dużym stopniu wpłynąć na bezpieczeństwo.

Prąd (sxc.hu)

Prąd (sxc.hu)

Wyłączniki nadprądowe

Zabezpieczenia sieci elektrycznej, która znajduje się w niemal każdym domu, są bardzo ważne. Dobrze jest przyłożyć się po pierwsze do zorganizowania jest w odpowiedni, umiejętny sposób, a po drugie by zastosować wystarczająco dużo skutecznych zabezpieczeń. Często zdarza się, że pożar ma miejsce, gdy następuje nagły wzrost napięcia prądu, może być to spowodowane zarówno negatywnymi warunkami atmosferycznymi (uderzenie pioruna), jak i licznych awarii. Zazwyczaj wyłączniki różnicowoprądowe, są w stanie wyłączyć dostęp do prądu wszelkich elektrycznych urządzeń, które znajdują się w naszym domu. Takie zabezpieczenie jest więc jednym z podstawowych zabezpieczeń przeciwpożarowych, które można zastosować w przypadku instalacji elektrycznej. Takie samoczynnie wyłączające się zasilanie może być naprawdę bardzo skuteczne i jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i niedrogich zabezpieczeń.

Elektryka (sxc.hu)

Elektryka (sxc.hu)

Odpowiedni układ kabli

Zazwyczaj wszelkiego rodzaju awarie, powstają w momencie, gdy następuje zwarcie w instalacji. Przeważnie jest to spowodowane złą izolacją kabli oraz ich rozmieszczeniem. Kable muszą być zorganizowane w odpowiedni sposób, a tym tematem najlepiej jest zainteresować się jeszcze w momencie, gdy nasz dom jest w dość surowym stanie. Kable muszą znajdować się w ścianach, ale muszą być również dobrze zabezpieczone, by niewiele było w stanie im zaszkodzić w jakikolwiek sposób. Zazwyczaj kable znajdują się się w ścianach umieszcza się dodatkowo w czymś w rodzaju plastikowych rurek, dzięki czemu kable trzymają się w jednym miejscu i mają dodatkową ochronę, gdyby przyszło nam do głowy na przykład wkręcać wkręty lub wbijać gwoździe akurat w ich miejscu. Takie zabezpieczenia z pozoru są bardzo nieistotne, ale jeżeli zdarzy się taka przypadkowa sytuacja, to można je docenić w całkiem dużym stopniu. Na dzień dzisiejszy stosowanie wszelkich zabezpieczeń jest bardzo istotne, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie naszym, naszej rodziny i wszystkiego co obecne jest w budynku.

About the author

Related Post