Rozrywki i hobby
Jak można zadbać o dobry stan techniczny roweru?

Patrząc na drogi publiczne można zauważyć, że jeździ po nich ogromna ilość rowerzystów. Rower jest tak bardzo lubianym i ekologicznym środkiem transportu, że jest wykorzystywany codziennie przez tysiące osób. Ludzie jeżdżą na rowerach na zakupy, na wycieczki, a nawet do pracy. Każdy ma swój ulubiony rower, którego nie zamieniłby na inny. Problem pojawia się, gdy nasz rower zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Przyzwyczajenie sprawia, że nie chcemy go wymieniać na inny, a wszystko wskazuje na to że można go jeszcze naprawić. Większość problemów z rowerem dzieje się głównie z naszej winy. Rower także wymaga odpowiedniej dbałości. Poza tym niektóre części ulegają po jakimś czasie eksploatacji.

Kilka słów o oponach

Opony rowerowe są bardzo częstym problemem. Nie należą do zbyt wytrzymałych, a na pewno nie można ich porównać z oponami motocykli czy samochodów osobowych. Opony rowerowe przy częstej jeździe wytrzymują maksymalnie dwa sezony. Później nadają się jedynie do wyrzucenia. Z oponami jest tak, że po kilku latach zaczynają tracić swoje właściwości. Warto o tym wiedzieć, jeżeli przykładowo po czterech latach wyciągamy zakurzony rower z garażu. Jazda takim rowerem staje się już całkiem niebezpieczna, bo szansa że opona pęknie podczas jazdy jest dość spora. Dodatkowo gdy obserwujemy opony, to musimy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika. W każdym razie bieżnik musi być chociażby minimalny. Jeżeli zaczyna go brakować to tak samo opony trzeba wymienić.

opona rowerowa (pixabay.com)

Napęd

Napęd roweru składa się z kilku ważnych elementów. Są to przede wszystkim pedały, zębatki, łańcuch i przerzutki. Wszystko musi być sprawne, aby podróżowanie rowerem należało do przyjemnych. Najważniejszą rzeczą, o której niezmiernie często zapominamy jest konserwowanie łańcucha. Nienasmarowany łańcuch może po jakimś czasie po prostu się uszkodzić i zostanie nam jedynie zakupić nowy. Łańcuch do roweru RowerTour.com nie należy do tanich i trzeba będzie szukać odpowiedniego do naszego modelu. Smarując łańcuch warto także nasmarować całą kasetę zębatkową. To pozwala ją odpowiednio zabezpieczyć przed rdzą, a to właśnie rdza powoduje łamanie się ząbków. Kilka złamanych ząbków to nie problem, ale jazda na rowerze staje się dużo bardziej męcząca. Poza tym łańcuch może wtedy spaść, a każdy z nas pamięta jak ciężko go nałożyć.

About the author

Related Post